Erzurum Eğitim ve Danışmanlık Merkezi
Destek Numarası: +90 (442) 342 25 52

Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri

Okumak ancak okunanların anlaşabilmesi faydalı olur. Ne kadar hızlı okuduğunuzdan çok okuduğunuzun ne kadarını anlayabildiğiniz önemlidir. Çünkü istek ve ihtiyaçları karşılamayan bir okuma; harflerin, kelimelerin üzerinde göz gezdirmekten öteye geçemez.

“Anlayarak hızlı okuma teknikleri nelerdir?” denince öncelikle hızlı bir okuma ve aynı hızda anlayabilmenin gerçekleşmesi asıl olan hedef olarak düşünülmelidir. Her iki durum da birbirinden bağımsız olarak düşünülemez.

O nedenle gözün görme alanının çok daha genişletilmesi amacıyla yapılan çalışmalarda, yalnızca kelimeler değil, kelimelerden oluşan söz grupları, cümleler ve hatta paragraflar da okuma ve görme alanının içine girebilir. Çünkü beynimiz bunların çok daha fazlasını anlamlandıracak hıza sahiptir.

Blok okuma, taramalı okuma, sütun okuma gibi yöntemlerle gözün görmesi  ve anlamlı iletileri beyne ulaştırması hızlanacak ve okuma hızı da haliyle artacaktır.

Buradan hareketle amacımız; katılımcılarımızın hem yaşam kalitesini daha üst seviyeye ulaşabilmesinde rehber olabilmek, hem de eğitim hayatında, iş hayatında daha başarılı olabilme yolunda onlar için yeni kapılar aralamaktır.

× Size nasıl yardım edebilirim?